Recenze na knihu KOMPLIKACE

10. září 2014 v 13:33 | Janča |  recenze, reportáže
Komplikaci jsem dočetla během července. Doufám, že si z ní ještě pamatuji vše důležité, tedy alespoň to, co potřebuji k sepsání recenze.

http://www.centrum-detektivky.cz/wp-content/uploads/2013/12/komplikace-adamson-isaac-194x300.jpg


Kniha nese podtitul "Pražský thriller" z čehož si každý logicky odvodí, že se příběh odehrává v našem hlavním městě. Zajímavé je, že Isaac nejen, že se inspiroval naší historií, ale také, na Američana, dopodrobna zachycoval celé město. Člověk se neubrání pocitu, že "Matičku měst" navštívil a že její uličky zná lépe než většina našich obyvatel. Proto jsem neváhala a zjistila si pár zajímavostí o životě autora:

http://newsletter.edizpiemme.it/images/newsletter_arnoldo_it/a_isa/Isaac_Adamson.jpg

Na internetu se o Isaacu Adamsovi moc zajímavostí nedozvíte. Jeho jméno u nás skoro nikomu nic neřekne. Proč? V Čechách byla vydaná jenom jedna jeho kniha, Komplikace. Před ní napsal čtyři díly románu o amaterském deketivu, který zařadil do Japonska. Přemýšlelo se dokonce i o zfilmování, které zatím neproběhlo.

Nad Komplikací strávil 4 roky. Čerpal zejména z románů Josefa Škvoreckého a Ivana Klímy. Nikde se neuvádí jak dlouho byl Adamson v Praze. Můžeme se jen dohadovat, zda dny, týdny, či dokonce měsíce.
Komplikace "se pohybuje" v několika časových rovinách. Kloubí se v ní příběhy z dob Rudolfa II., nacionalistické i komunistické éry. Tím nejhlavnějším je ale současnost, přesněji pět let po velkých povodních.

Hlavním hrdinou je Američan Lee Holloway, který po smrti svého otce nalezne dopis a s ním i naději, že se dozví informace o životě i smrti bratra. Bez rozmyšlení letí do Prahy, kde se setkává s Petrou, milenkou jeho bratra. Najednou se stane součástí kolotoče událostí v kterých si není jistý svou rolí. Je snad "detektivem", obětí a může něco ovlivnit?


Knihu bych doporučila všem, kteří touží po překvapivých zápletkách. Kromě pár stránek se čte velmi rychle a dobře. Autorovi se podařilo obstojně poskládat svůj smyšlený příběh z puzzlí naší historie. Přiznám se, že jsem trochu zmatená ze závěru, ale ten Vám zde opravdu prozrazovat nemíním.

http://s2.evcdn.com/images/edpborder500/I0-001/007/550/557-5.jpeg_/isaac-adamson-reads-complication-57.jpeg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama